Jak do Niego dotrzeć?

Wszystko na początku układa się pięknie. Poznali się, zakochali, wzięli ślub lub zamieszkali ze sobą. A potem codzienność, dom, praca, dzieci …. i coraz trudniej odnaleźć tę magię. Brakuje czułości, zrozumienia, zaangażowania. Partnerzy jakby odsuwali się trochę od siebie. Wcześniej porozumiewali się bez słów, a teraz coś przeszkadza się dogadać. Moga pojawiać się pytania, czemu On tego nie rozumie, czemu Jemu nie zależy, co robić, aby On zrozumiał? By był bardziej zaangażowany ?Jak do Niego dotrzeć, by On to wszystko zrozumiał, jakie to ważne ?

Jeden związek – dwie historie

Zawsze, gdy przychodzą do mnie rodziny czy małżonkowie ciekawe jest dla mnie, jak każdy widzi sytuację w rodzinie. I gdy się słucha ich opowieści, to można mieć wrażenie, że to zupełnie różne domy, zupełnie różne związki. Tak czasami różne są punkty widzenia partnerów. I gdy każdy z partnerów jest tylko w swojej bajce, gdy nie widzi celów partnera, to właściwie każde z nich będzie szło w swoją stronę.

Kto słucha, kto mówi- rozmowa czy podwójny monolog

I to prowadzi też do kolejnego spostrzeżenia – gdy partnerzy, którzy nie mogą się porozumieć , gdy przychodzą na wspólną sesję, są tak przejęci możliwością wypowiedzenia się, że skupiają się tylko na mówieniu. Tak bardzo chcą by drugą stroną ich usłyszała. I tu niestety tkwi kłopot, bo ta druga strona chce dokładnie tego samego. Co prowadzi do tego, że zarówno On, jak i Ona zajęci są mówieniem. Do siebie nawzajem.

A przecież

Rozmowa to słuchanie na zmianę.

A trudno słuchać, gdy jest się zajętym mówieniem. Gdy tak bardzo chce się być wysłuchanym. W takim razie jak doprowadzić do dialogu?

Co ułatwia słuchanie?

Może sobie myślisz:

„Przecież to oczywiste. Trzeba po prostu nie odzywać się i słuchać.”

Bycie uważnym na siebie

Jednak bardzo trudno słuchać kogoś, gdy samemu jest się wzburzonym. Gdy emocje buzują, Ty się czujesz niezrozumiana, nie szanowana, myślisz, że On w ogóle nie jest zainteresowany. I szykujesz się na walkę.
Dlatego w takiej sytuacji warto ZATRZYMAĆ SIĘ. Sprawdzić, co się dzieje z moim ciałem, jak silne są emocje i właściwie, o czym one chcą powiedzieć. Co moje emocje chcą mi przekazać?

Oddzielanie faktów od ocen

Warto przyjrzeć się swoim myślom. Na ile opisują fakty -” przyszedł do domu później niż zazwyczaj “ od oceń “znowu mnie lekceważy, nic dla niego nie znaczę”. To drugie, to Twoja interpretacja. Którą niekoniecznie musi być prawdziwa. A która właśnie może powodować, że wybuchają złością, czujesz smutek, bezradność. Taka interpretacja może tez prowadzić do tego, że zaczynasz prowadzić rozmowę sama z sobą

„No, tak, znowu zamiast do domu to poszedł do kolegów. On w ogóle nie myśli o rodzinie. Zależy mu tylko na swojej wygodzie. Na gotowe chce przychodzić. Akurat! Nie będę z tym wszystkim użerać się sama. Nie będzie miał tak łatwo. To się musi zmienić! „.

A rozmawiając ze sobą, nie rozmawiasz z Nim. Stawiając go przed swoimi postanowieniami planami.

Zainteresowanie jego punktem widzenia

Jak pisałam wcześniej , może tak być że partnerzy zupełnie inaczej widzą sytuację w związku. I swój udział. Dlatego warto sprawdzić, co dane słowa, co dane zachowanie partnera oznacza. Jak wasze spory wyglądają z Jego perspektywy? Co właściwie On chce Ci przekazać? A może to w ogóle nie jest do Ciebie? Może to świadczy bardziej o tym, co jest ważne dla Niego, o tym jak On rozwiązuje problemy?

To może być łatwiejsze niż myślisz

Gdy w związku nie układa się najlepiej, osiągnięcie porozumienia może się wydawać momentami niemożliwe do osiągnięcia. Na szczęście nie musi to być prawdą w Twoim przypadku. Czasem wystarczy zmiana spojrzenia na waszą sytuację. Często zrozumienie siebie, zrozumienie Jego. Zrozumienie pełne empatii i współczucia. Dla siebie i dla Niego. I wzajemne wysłuchanie. Przy takich warunkach, każda rozmowa będzie łatwiejsza.

Co o tym sądzisz? Chętnie z Tobą porozmawiam i podyskutuje, jeśli się nie zgadzasz z tym, co napisałam.
Designed by yanalya / Freepik

3 thoughts on “Jak do Niego dotrzeć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *