Jak zadbać o związek?

Jak zadbać o związek?

Jak zadbać o związek? Sprawdź najpierw co o nim myślisz! Tak, to jaką masz wizje związku, jakie są twoje przekonania będzie wpływać na to, jak dbasz o związek, jak go budujesz, jak radzisz sobie, gdy pojawiają się trudności i kryzysy.

Miłość to wspaniałe uczucie. Ale z biegiem czasu, szczególnie gdy minie już faza zakochania, coraz bardziej widoczne stają się różnice między partnerami. A różnice mogą oznaczać kłótnie. Poradzenie sobie z nimi może być łatwiejsze, w zależności od tego, co o nim myślimy, jakie nadzieję z nim wiążemy.

Jakich przekonań lepiej nie mieć?

1. Wizja 2 połówek jabłka

Ta myśl o związku wywodzi sie z uczty Platona. Jest jedną z dość popularnych. I do tego nieprawdziwą. Zakłada, że aby tworzyć udany związek, musisz znaleźć tę drugą połówkę jabłka. A może być ona tylko jedna, prawda? W ten sposób można by przy każdej różnicy zdań powiedzieć, nie rozumiemy się, nie pasujemy do siebie. Trzeba się rozstać. Mam taką refleksję, że pojęcie niezgodności charakterów ( częsty powód w statystykach rozwodu) wywodzić się może z takiego przekonania

2. Miłość jako namiętność

Przychodzą mi do głowy harlequiny i ich pełne uniesień opisy. Na pewno ten element w miłości jest istotny. To są te wszystkie podrygi serca, motyle w żołądku, iskry erotyzmu, żar lędźwi. Myślę, że ten opis miłości jest częsty w popkulturze. Bo jest taki dramatyczny, pełen pasji. Ale przez to, że jest tak często przekazywany, może powstawać mylne wrażenie, że miłość to właśnie to. Ale to tylko jeden z jej składników. Realnie, namiętność jest zbyt energetyczną i zbyt karmiącą się iluzją, by mogła przetrwać. Ona daje różowe okulary, przez które widzi się także partnera. Realizm sprawia, że namiętność spada. I zaczyna być może mniej namiętnie, za to bardziej prawdziwie.

3. Miłość, która Cię uleczy, uszczęśliwi, zadba

Ten przekaz jest częsty.

Jak bardzo Cię potrzebuje.

All I need is you.
Tylko z Tobą mogę być szczęśliwa.
Gdybym miała partnera, wszystko byłoby inaczej.

Oczekiwanie, że partner ma o nas zadbać, uszczęśliwić, ale że i moim zadaniem jest sprawienie, by on czuł się szczęśliwy; zadowolony – tak rozumiem sens tej myśli.

Czemu to przekonanie może być trudne w relacji? O tym mówię w tym filmie.


Jak zadbać o związek? Jaką mieć w takim razie wizję związku?

Taką, która ułatwia Ci dogadywaniem się i bycie razem.

Istnieje na szczęście badanie, w którym mierzono niezadowolenie z różnych konfliktów w związku. Ono pokazało, że osoby z przekonaniem o miłość jako wspólnej podróży, znacznie łatwiej radziły sobie z dyskomfortem związanych z konfliktem.

Nie znam sposobów badanych par na radzenie sobie z różnicami. Podejrzewam jednak, że przekonanie że razem tworzą związek i jest to jednak pewien proces pozwoliło partnerom być bardziej otwartym na różne opcje rozwiązywania spornych spraw, zaciekawionym siebie, a przez to łatwiej radzącym sobie z napięciem, jakie generuje kłótnia.

Miłość jako zadanie, podróż , wspólne bycie że sobą, odkrywanie się nawzajem – takie przekonania mogą sprawiać, że łatwiej będzie Wam znaleźć ścieżkę porozumienia. Zadbać o związek.

Jednym z tematów kłótni , nieporozumień są różnice związane z finansami. Jeśli chcesz poznać pytania ułatwiające porozumienie w tej sprawie, zapisz się na kurs online “ On, Ona i Pieniądze”. Dzięki zapisowi jako pierwsza będziesz poinformowana o otwarciu sprzedaży i dostępie do bonusów.

Jak zmienić swoje przekonania o związku?

Gdyby zmiana jednej myśli na drugą była taka prosta, nie byłoby żadnego problemu. Po prostu zaczęłabyś sobie mówić:
Razem z mężem tworzymy związek, w którym chodzi o wspólną podróż.
No cóż, jest to trochę bardziej złożone. Ale tylko trochę. I co najważniejsze jest możliwe i wykonalne. Jak to zrobić?
Więcej w tym temacie – przekonań w związku partnerskim – porozmawiam z Joanną Banach-witkowska w grupie Wioska W Związku Ze Spokojem już 10 września o 21-ej. Nagranie będzie dostępne w grupie cały czas, więc jeśli czytasz ten post po 10 września nic nie straciłaś, bo wciąż możesz dołączyć do grupy.
Designed by Teksomolika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *