W co się bawić z dzieckiem

W co się bawić z dzieckiem?

W co się bawić z dzieckiem? Bo przecież mówią, że zabawa z dzieckiem jest ważna. Ale przecież nie zawsze rodzic ma na nią ochotę..

Ja też tak mam, że zabawy z moimi dziećmi bywają trudne. Szczególnie te ruchowe. Bo ja już czuje zmęczenie po przebiegnięciu kilku metrów w “berku”.

Mam jednak kilka pomysłów na zabawy, które i moim dzieciom sprawiają wiele przyjemności, a mnie nie przyprawiają o zadyszkę. Do tego nie potrzebują skomplikowanego oprzyrządowania, można je z powodzeniem wykorzystywać w podróży, nie zostawiają bałaganu i do tego dają wiele śmiechu!

W co się bawić z dzieckiem? 5 zabaw do wykorzystania zawsze i wszędzie

1.I spy with my little eyes

Zabawa podpatrzona u Świnki Peppy. U nas często w użyciu przy okazji podróży samochodowych ( kilka razy w roku przemierzamy pół Polski).

Zasada – jedna osoba po wypowiedzeniu formuły I spy with my little eyes something … ( w wersji polskiej może to być Swoim małym oczkiem zobaczyłam coś… ) i podaje regułę np.

  • Coś niebieskiego
  • Coś zrobionego z drewna
  • Coś na podwórku itp.

U nas naprzemiennie stosowana z wersją po angielsku

2. 20 pytań

Te zabawę kojarzę z mojego dzieciństwa. Nie wiem, czy to dokładnie nosi ona tę nazwę. Generalnie chodzi o to, by tak długo zadawać pytania, na które można odpowiadać TAK lub NIE, aż odkryje się, co pytający miał na myśli. Przy okazji gra okazuje się edukacyjna – dzięki niej wprowadziliśmy nowe hasła i pojęcia geograficzne. I pokazała, jak bardzo myślę schematycznie. No bo coś, co:

  • nie jest nieżywe,
  • nie jest rośliną,
  • nie jest zwierzęciem,
  • nie jest człowiekiem,

jednak istnieje i może być istotą pozaziemską 🙂

Ta zabawa również świetnie sprawdza także w podróży.

3. Papier kamień nożyczki

Chyba nie muszę za bardzo tej zabawy opisywać 🙂 dłońmi pokazujemy odpowiednie symbole. Papier wygrywa z kamieniem, kamień z nożyczkami, nożyczki z papierem. Do wykorzystania w długich kolejkach sklepowych.

4.Improwizacje miłosne Kocham Cię bardziej

Jedna z moich ulubionych zabaw. Przypomina licytację, kto kogo bardziej kocha. I tu jest wiele możliwości do improwizacji i fantazji.

U nas robi się to tak:

– Kocham Cię.
– A ja kocham Cię bardziej
– A ja Ciebie bardziej + 8
– A ja Ciebie bardziej + 158.

I tu wychodzą takie dialogi:

– Kocham Cię bardziej plus 135 do kwadratu.
– A ja plus bilion do prostokąta.

I tak to można ciągnąć, aż skończą się pomysły

Często też odwołujemy się do odległości i pojęć kosmicznych. I sobie przy okazji podróżowaliśmy do Księżyca i z powrotem. Albo do nieskończoności i z powrotem.

Ta gra nieoczekiwanie też miała swój element edukacyjny, gdy zastanawialiśmy się co jest dłuższe – droga z Polski do Anglii czy z Polski do Hiszpanii..

Siłowanki

Tutaj zaprzeczę trochę sama sobie, bo ta zabawa typowo fizyczna. Właściwie jest ona jedna z wielu zabaw tego typu podanych przez L. Cohena. Mnie i mojemu synowi przypadło najbardziej do gustu “walczenie” o dostęp do łóżka. Polega to na tym, że ja jak lwica- ale jakaś taka nieporadna i nie zawsze szybka – bronię dojścia do łóżka. Na które mój syn musi wejść. Grze towarzyszą okrzyki

– A właśnie że nie dasz rady.
– O nie, jak to możliwe, że znowu mnie pokonałeś.
– O niewdzięczny losie, czemu karzesz mnie tak surowo?

Plus śmiech mojego syna, gdy okazuje się, że jest w stanie matkę przesunąć, wykiwać i po raz kolejny poradzić sobie z przeszkodą w postaci mnie.

Choć tutaj faktycznie się męczę i brzuch potrafi boleć także ze śmiechu, to staram się proponować i korzystać z zaproszenia moich dzieci do zabawy. Pomijając wartość polegającą na wspólnym, przyjemnym spędzania czasu, te zabawy mają także terapeutyczny aspekt.

I o tym więcej będę mówić na live “Rodzicielstwo przez zabawę”. Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o terapeutycznym, rozwojowym znaczeniu zabawy z dzieckiem, otrzymać wspierającą bajkę dla swojego dziecka i opis zabaw, to tutaj możesz dowiedzieć się więcej i zapisać, by wziąć udział w spotkaniu na żywo

A jakie są Wasze ulubione zabawy z dziećmi?
Designed by senivpetro / Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *